Üniversitemiz İşveren İlgi Endeksinde Birçok Üniversiteyi Geride Bıraktı

Üniversitemiz İşveren İlgi Endeksinde Birçok Üniversiteyi Geride Bıraktı

Üniversite tercihi yapacak ve kariyerleri ile ilgili ilk kararı verecek olan öğrenci adaylarına ve ailelerine yol göstermek amacıyla, Türkiye’nin önemli istihdam platformlarından olan Kariyer.net tarafından yapılan bir araştırma ile hazırlanan ‘İşveren İlgi Endeksi’ sıralamasında çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Çalışmanın kapsamında Kariyer.net üyeleri arasında bulunan üniversite mezunları için belli kriterler belirlenmiş ve çalışmada, bu kriterleri yerine getiren 2 milyon kişinin verisi analiz edilmiştir. Çalışmada, Kariyer.net’e üye olan ve 2009-2019 yıllarında Kariyer.net’i kullanmış olan 88 bin işverenden, 486 bin işveren kullanıcısının 200 milyon aktivitesi incelenmiştir. Mezunların, üniversite mezuniyetini takip eden ilk 2 yıl içerisinde işe girme hızlarını, işverenlerin hangi üniversite ya da bölüm mezunlarına daha sık ilgi gösterdiklerinin belirlendiği araştırmada Gümüşhane Üniversitesi, Üniversite Endeksi sıralamasında % 26,3 oranla 175 üniversite arasından 131’inci sırada yer aldı. Üniversitemiz yakaladığı sıralama başarısı ile kendisinden önce kurulan birçok köklü üniversiteyi de geride bıraktı. Üniversite Endeksi, Bölüm Endeksi ile Üniversite ve Bölüm Endeksi sıralamalarının ele alındığı araştırmada Bölüm endeksi sırlamasında da üniversitemiz Makine Mühendisliği % 40,6’lık dilim içerisinden % 15,6; Halkla İlişkiler ve Tanıtım % 35,5’lik dilim içerisinden % 12,3; Harita Mühendisliği % 31,9’luk dilim içerisinden %12,2; İnşaat Mühendisliği % 31,0’lık dilim içerisinden % 10,8; İş Sağlığı ve Güvenliği % 25,2’lik dilim içerisinden %10,7 oranla üniversitemizde işe girme oranıyla ilk sıralarda yer alan bölümler oldu.
Yapılan araştırma hakkında değerlendirmemelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şu açıklamalarda bulundu:
“Türkiye’nin önemli istihdam platformlarından olan Kariyer.net tarafından 2009-2019 tarihlerini kapsayan bir araştırmada üniversitemizin işe yerleştirme oranı % 26,3 olarak belirlendi. Üniversitemiz yakaladığı bu başarı oranıyla kendisinden önce kurulan birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı. Tabi burada yapılan araştırma 2009-2019 yıllarını kapsadığı için sadece 16 bölüm ve program ele alınmış. Sağlık Bilimleri, İletişim, BESYO gibi fakülte ve yüksekokullarımızın bazı bölümlerinde mezun verilmediği için ilgili sıralamaya dahil edilmemiş. Ben inanıyorum ki bu bölüm ve programlarda bulunan mezunlarımızın da sıralama içerisinde yer almasıyla birlikte üniversitemizin başarı puanı daha da artacaktır. 2008 yılında kurulan genç bir üniversite olmamıza rağmen her alanda yaptığımız çalışma ve atılımlarla birlikte geleceğe daha emin adımlarla ilerliyoruz. Mezunlarımızın kendi alanlarıyla ilgili iş bulma konusunda açtığımız Kariyer Planlama sayfasında bulunan Mezun Bilgi Sistemi ile onları iş hayatında da daima takip edip destekliyoruz. Küçük bir üniversiteyiz; ama büyük işler başarmaya gayret ediyoruz. Bundan dolayı da üniversitemizin gelişiminde emek vermiş ve gayret göstermiş herkese yürekten teşekkür ediyorum.”