“Uluslararası Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali”nin Özel Davetlisiydik

“Uluslararası Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali”nin Özel Davetlisiydik

Üniversitemiz temsilcileri, 28 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Rize’de düzenlenen “Uluslararası Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali”nin özel davetlisi olarak katıldı. Alanındaki yetkin 5 üniversitenin davet edildiği festivalde, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülsüm Çalışır’ın proje koordinatörü olduğu, Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten’in ise yönetmenliğini yaptığı “Limon Şeker ve Bir De Çay” belgeselinin gösterimi ve ardından söyleşisi gerçekleştirildi. Ayrıca Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan ekip, sinema atölye çalışması gerçekleştirerek film çekti. Film ekibine ödül töreninde plaket takdim edildi.

Selda Alkor, Varol Yaşaroğlu ve İhsan Kabil gibi sinema camiasının önemli isimlerinin yer aldığı “Uluslararası Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali” süresince çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Üniversitemizin yanı sıra Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden 1’er akademisyen 3’er öğrencinin davet edildiği festivalde, ekipler festival süresince atölye çalışması gerçekleştirerek birer adet kısa film çekti. Çekilen kısa filmler 1 Kasım 2019 Cuma günü İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde gösterildi. Ödül törenine Kral Şakir karakterinin yaratıcısı yapımcı Varol Yaşaroğlu, sinema yazarı İhsan Kabil, TRT Belgesel Yapımcısı ve Yönetmeni Coşkun Oğuz Namlı, Rize Valisi Kemal Ceber, ilçe Kaymakamları, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü, Garnizon Komutanı, kamu kurum kuruluşları yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katılım sağladı.

Ödül töreninde gösterimi gerçekleştirilen Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) ekibi Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri Bayram Fidanboy, Dilan Gaye Sağırkaya ve dördüncü sınıf öğrencisi Hakan Kara tarafından çekilen “Ayder” isimli kısa film büyük beğeni topladı. Ödül töreninde üniversitemiz ekibine Çamlıhemşin Kaymakamı Ahmet Çelik tarafından plaket takdim edildi. Festival kapsamında ayrıca üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı aynı zamanda Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı olan Doç. Dr. Gülsüm Çalışır’ın proje koordinatörü olduğu, Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten’in ise yönetmenliğini yaptığı “Limon Şeker ve Bir De Çay” belgeselinin gösterimi ve ardından söyleşisi gerçekleştirildi. Gösterim ve söyleşi programı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı gösterim salonunda düzenlendi.

Öte yandan üniversitemiz ekibi festivalin Batum programı dahilinde Batum Başkonsolosu Makbule Koçak’ı makamında ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundu. Festival kapsamında çekilen “Ayder” isimli kısa filmin 2020 yılında üniversitemiz adına film festivallerinde yarışması öngörülüyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, GÜFA’nın son zamanlarda gösterdiği üstün başarıların dikkat çekici olduğunu vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: “Her zaman dile getirdiğim gibi İletişim Fakültemiz bizim yüzümüzü güldüren, dışarıya açılan penceremiz. Fakültemizde yapılan çalışmalar sayesinde gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında temsil ediliyoruz. Bu durumu fazlasıyla önemsiyoruz. Zira evrensel anlamda işler yapılması ve ismimizin başarılarla anılması çok önemli bir gelişme. Yanı başımızda Rize’de gerçekleşen ‘Uluslararası Çay, Doğa ve Gençlik Filmleri Festivali’ne Türkiye genelinde sadece beş üniversitenin davet edilmesi, listede bizim de yer almamız büyük onur. Adı geçen etkinlikte gösterilen ‘Limon Şeker ve Bir De Çay’ belgeseli ve ‘Ayder’ isimli kısa film, hayatımızın her an içinde olan, bizden biri olan, çok bilinen ve basit gibi görünen bir konunun bile ele alınıp işlendiğinde ve sonucunda izleyiciyle buluşturulduğunda nasıl da sanatsal bir duruma dönüştüğünün en güzel örneklerini temsil ediyor. Öğrencilerimize ve onlara yol gösteren, danışmanlık yapan hocalarına canı gönülden teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

  • Gösterim 710
  • Toplam 6